محل تبلیغات شما

بهترین کویر و بکرترین منطقه بیابانی را می توان در

شهرستان آران و بیدگل یافت؛ در واقع این شهرستان آثار ارزشمندی نیز دارد که برخی از آن ها متعلق به دوران صفویه می باشد و گاها آثاری از دوران هخامنشیان دیده می شود که نیاز به مرمت و بازسازی اساسی دارند.
شهرستان آران و بیدگل به علت وجود قدمت و پیشینه تاریخی که دارد یکی از مقاصد جذاب جهت مسافرت گردشگران به شمار می رود و هر ساله میزبان تعداد زیادی مسافر از اقصی نقاط جهان است. این شهرستان علاوه بر اماکن تاریخی ارزشمند و جذاب، دارای جذابیت های اقلیمی زیبا همچون کویر و دریاچه نمک است.

کویر مرنجاب 

از زیبایی های کویر بکر شهرستان آران و بیدگل می توان به ریگ زار های مرتفع و دریاچه نمک که همچون الماس در میان شن زارها می درخشد نام برد. زیبایی دریاچه نمک را بلورهای نمک چند برابر می کند. در واقع گرمای شدیدی که خورشید تولید می کند باعث تبخیر تدریجی سطح آب و تشکیل بلور نمک می شود.
لازم به ذکر است که از قدیم الایام از این بلورهای نمک جهت استفاده روزانه برداشت می کرده اند. از گیاهان خاص و حیات وحش نادر موجود در کویر شهرستان آران و بیدگل نباید به سادگی گذشت زیرا این حیات وحش تنها مختص به این ناحیه بوده که متاسفانه بعضی از آنها در حال انقراض می باشند.

مجموعه تاریخی قاضی 

این مجموعه فوق العاده شامل چندین امامزاده و آب انبار و بازارچه و مسجد و خانه تاریخی بوده که در نوع خود کم نظیر به شمار می رود و حکایت از تدبیر عاملان سازنده این مجموعه دارد. این مجموعه توریستی در دوران صفویه و زندیه و قاجاریه ساخته شده است. شکوه و جلال سر در شبستان ها و ایوان های بلند زبانزد خاص و عام است که وجود کتیبه های دست نویس این زیبایی ها را دو چندان کرده همگان را به حیرت واداشته است.

بقعه امام زاده محمد هلال 

بارگاه شکوهمند امام زاده محمد هلال ابن علی با شبستان های شور انگیز از دیگر جاذبه های توریستی شهرستان آران و بیدگل به شمار می رود. صحن های بزرگ دلباز که قسمت داخلی آن با کاشی های معرق تزئین شده نقطه عطف این بقعه به شمار می رود.
 گنبدها و گلدسته های مرتفع زیبا که با کاشی های رنگی پوشیده شده اند، نشان از تلاش صنعتگران ایرانی دارند.
همچنین این بقعه دارای گاری منسوب به شهدای ۸ سال جنگ تحمیلی می باشد که عملکرد تاریخی این جاذبه توریستی را دو چندان کرده است.

کاروان سرای مرنجاب

این کاروان سرا در مسیر جاده تاریخی ابریشم قرار دارد که اصلی ترین کاربرد آن استراحت و تامین آب مورد نیاز کاروانیان و محافظین این راه بوده است. این کاروان سرا در سال یک هزار و دوازده توسط شاه عباس اول صفوی ساخته شد. این سازه با استفاده از آجر ساخته شد و به منظور تامین آب اقامت کنندگان یک قنات حفر گردید که هنوز هم پابرجاست.
 لازم به ذکر است که این کاروان سرا نقش اصلی خود را از زمان قاجاریه از دست داد و از رونق افتاد، زیرا در زمان قاجاریه پایتخت ایران تهران بود و بالتبع راه های مواصلاتی جدیدی هم بین قم و کاشان و تهران برقرار شد. اما با همه این اوصاف هنوز هم این کاروان سرا به عنوان جاذبه توریستی به شمار می رود و جذابیت های خاص خود را دارد.

محوطه باستانی ویگل 

این محوطه باستانی که در شهرستان آران و بیدگل قرار دارد دارای آثار جذابی از دوره های تاریخی متفاوت همچون: ساسانی، صدر اسلام، و قرون میانه اسلامی تا اوایل دوره سلجوقی است. امروزه بیشتر این اثر تاریخی در زیر شن زار ها و ریگ ها مستتر شده است اما علاقمندان و فرهنگ دوستان به این محوطه باستانی علاقه خاصی داشته و در پی کشف ابعد تازه ای از این بنا هستند.

منبع: پایگاه خبرگزاری نسل فردای آران و بیدگل


دوست دار آران و بیدگل

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی